Co to jest badanie trichoskopowe?
Problemy z włosami mogą mieć wielorakie przyczyny, a podstawą skutecznej terapii jest rzetelna diagnoza. W tej sytuacji z pomocą przychodzi badanie trichoskopowe, które opiera się na wykorzystaniu wideodermatoskopu.
W trichoskopii dokonuje się oceny wideodermoskopowej włosów oraz struktur skóry owłosionej głowy, w tym w szczególności łodyg włosów, ujść mieszków włosowych, skóry otaczającej mieszek i naczyń mikrokrążenia.
Główną zaletą metody jest możliwość uwidocznienia włosów w ich naturalnym środowisku, obserwacji zachodzących procesów patofizjologicznych w czasie rzeczywistym, możliwość oceny dużej liczby łodyg włosowych w trakcie jednego badania (przede wszystkim przy ujściach mieszków włosowych z oceną procesów okołomieszkowych, ale także na całej długości łodyg) oraz nieinwazyjność badania.
Uznajemy, że każdy pacjent z łysieniem wymaga badania trichoskopowego, zarówno w celu ustalenia diagnozy, jak i w celu monitorowania efektów leczenia. Pozwala to prowadzenie procesu terapeutycznego w sposób zindywidualizowany.
Jak się przygotować do badania?
Na pierwszą wizytę najlepiej zgłosić się z włosami nie mytymi w czasie 2-4 dni poprzedzającym wizytę, ponieważ może się okazać konieczne pobranie włosów do trichogramu. W przypadku wizyt kontrolnych nie ma takiej konieczności.
Czy wiesz, że…?
Bardzo duży wkład w rozwój trichoskopii wniosła dr hab. n. med. Adriana Rakowska. Jej prace naukowe pozwoliły na szerokie wykorzystanie tej metody, a opracowane przez nią kryteria diagnostyczne są wykorzystywane przez lekarzy na całym świecie. Więcej o jej dokonaniach na tym polu można przeczytać np. na Wikipedii.