fbpx

Łuszczyca – odpowiedzi na częste pytania

Łuszczyca to choroba przewlekła, która dotyka sfer zdrowotnych, ale także społecznych osób na nią chorujących. Na częste pytania odpowiada nasz ekspert dr n. med. Mariusz Sikora.

Mariusz Sikora dermatolog

dr n. med. Mariusz Sikora

Dlaczego choruję na łuszczycę?

Łuszczyca występuje u osób predysponowanych genetycznie. Nie oznacza to jednak, że wywiad rodzinny musi ujawnić chorobę wśród bliskich, ani że każdy u kogo w rodzinie występuje łuszczyca musi zachorować.

Mam łuszczycę i nikt z moich znajomych na nią nie choruje. Czy to jest częsta choroba?

Częstość występowania łuszczycy w populacji szacuje się na 1-4%. Może wystąpić już w dzieciństwie (typ I) lub w późniejszych latach (typ II).

Czy łuszczycą można się „zarazić”?

Nie, łuszczyca nie jest chorobą zakaźną.

Czy łuszczyca ma podłoże alergiczne?

Nie, łuszczyca nie jest też chorobą alergiczną. Klasyfikujemy ją jako dermatozę zapalną. Nie poszukuje się alergenu wywołującego zmiany skórne.

Jak długo muszę się leczyć?

Objawy choroby leczy się, dopóki występują, a często dłużej, aby zapobiec nawrotom. Schemat terapii ustala się zawsze indywidualnie. Pod tym względem łuszczyca nie różni się od innych chorób przewlekłych, jak cukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze.

Czy z łuszczycy można się wyleczyć?

Obecnie nie można się „wyleczyć” z łuszczycy. Celem leczenia jest wprowadzenie pacjenta w długotrwałą remisję zmian skórnych i towarzyszącym im dolegliwości.

Jakie są objawy łuszczycy?

Kliniczne objawy łuszczycy to grudki i blaszki łuszczycowe (rumieniowo- naciekowe obszary) pokryte srebrzystoszarą łuską. Zazwyczaj zmiany są symetryczne, a ich najczęstsze umiejscowienie to okolica łokci i kolan. Jeżeli jedyną lokalizacją jest owłosiona skóra głowy, zróżnicowanie pomiędzy łuszczycą a łojotokowym zapaleniem skóry głowy jest trudne. Inne lokalizacje zmian łuszczycowych to paznokcie i okolice wyprzeniowe z częstym zajęciem szpary międzypośladkowej

Łuszczyca

Czy łuszczyca dotyczy tylko skóry?

Około 40% pacjentów ze zmianami łuszczycowymi w obrębie skóry ma także zajęcie stawów (łuszczycowe zapalenie stawów). Obecnie łuszczycę traktuje się jak chorobę ogólnoustrojową, która predysponuje do częstszych incydentów sercowo-naczyniowych, cukrzycy i do otyłości. Na pacjenta należy zatem patrzeć holistycznie.

Czy istnieją jakieś leki, których nie powinienem przyjmować, jeżeli choruję na łuszczycę?

Istnieją leki, które mogą zaostrzyć przebieg choroby. Nie zaleca się ich odstawiania bez konsultacji z lekarzem, gdyż często są one bardzo istotne ze względu na choroby współistniejące (choroby serca, toczeń rumieniowaty lub choroby reumatologiczne).

Mam nagły wysiew zmian łuszczycowych. Czym to może być spowodowane?

U osób predysponowanych genetycznie nagły wysiew zmian łuszczycowych może być spowodowany wpływem różnych czynników zewnętrznych, takich jak infekcje gardła, stres, poparzenie słoneczne itp. Choroba może się zaostrzyć w czasie ciąży.

Czy łuszczycę leczy się tylko maściami?

Nowoczesne leczenie wykracza poza leczenie miejscowe, które w ciężkim przebiegu choroby może być nieskuteczne. Najczęściej stosowane leki standardowe to retinoidy (acytretyna), metotreksat i cyklosporyna. Ostatnie kilkanaście lat to przełom w leczeniu łuszczycy, który został spowodowany przez wprowadzenie na rynek leków biologicznych. Jednak to lekarz prowadzący zawsze dostosowuje terapię do stanu klinicznego pacjenta, biorąc pod uwagę rozległość zmian, dotychczasowe leczenie, choroby współistniejące i wpływ choroby na jakość życia.

Czy powinno się stosować jakieś suplementy?

Nie zaleca się aktualnie żadnych suplementów diety na łuszczycę. Ponadto, w przypadku przyjmowania leków doustnych na łuszczycę, należy zwrócić również uwagę na możliwość interakcji, co może spowodować, zmniejszenie skuteczności lub wystąpienie działań niepożądanych. Jeżeli więc planujesz przyjmować jakieś inne leki, skonsultuj to z lekarzem.

Czy łuszczyca swędzi?

Świąd skóry dotyczy około 30% pacjentów z łuszczycą i często pojawia się podczas progresji choroby.

Czy w łuszczycy wypadają włosy?

Kiedyś uważano, że nie. Obecnie wiemy, że niektórzy pacjenci z łuszczycą owłosionej skóry głowy mogą doświadczać tego problemu.

Zadzwoń do nas!