Co to jest trichogram?
Trichogram jest procedurą diagnostyczną o ponad 100- letniej historii. Badanie to polega na obejrzeniu pod mikroskopem 100 opuszek włosów pacjenta, wyrwanych z różnych okolic owłosionej skóry głowy. Określony procentowy udział poszczególnych faz cyklu włosowego jest reprezentatywny dla całości owłosionej skóry głowy, a stwierdzone odchylenia od stanu prawidłowego mogą być pomocne w ukierunkowaniu dalszej diagnostyki łysienia.
Ocenia się opuszki 100 włosów, pobranych z czterech okolic owłosionej skóry głowy w równych ilościach (po 25 włosów z okolicy czołowej, potylicznej, obu skroniowych). Włosy pobiera się pincetą, wyrywając je szybkim ruchem zgodnie z kierunkiem ich wzrostu.
W badaniu mikroskopowym ocenia się każdą opuszkę pod kątem przynależności do faz cyklu włosowego. Ocenia się odcień zabarwienia i kształt opuszki, obecność lub brak osłonek łodygi włosa na poziomie korzenia i łodygi, zróżnicowanie kształtów opuszek, stopień zagięcia włosa w stosunku do opuszki.
Najważniejszym wskazaniem do wykonania trichogramu jest podejrzenie ostrego łysienia telogenowego oraz łysienie u dzieci (diagnostyka wrodzonych zaburzeń struktury włosów).
Warunkiem bezwzględnym jest minimum czterodniowy odstęp pomiędzy ostatnim myciem włosów przez pacjenta a badaniem. Podczas mycia obciążone wilgocią i mechanicznie pociągane włosy w końcowej fazie telogenu łatwo zostają wypłukane, co fałszywie zaniża odsetek włosów telogenowych w badaniu.