Badanie kapilaroskopowe
Kapilaroskopia jest badaniem zupełnie bezbolesnym i nieinwazyjnym. Za pomocą specjalnego mikroskopu lekarz dokonuje oceny naczyń włosowatych (kapilarów) – naszych najmniejszych naczyń krwionośnych. Najczęściej badanie to wykonuje się obserwując owe naczynia ulokowane w wałach paznokciowych.
Kiedy przeprowadzić badanie kapilaroskopowe?
Zastosowanie kapilaroskopii jest szerokie i pozwala diagnozować i monitorować choroby reumatologiczne, układu krążenia, cukrzycę, łuszczycę. Często jest wykonywana, gdy pacjent obserwuje u siebie tzw. objaw Raynauda – mrowienie i/lub marznięcie palców, ich zasinienie, blednięcie bądź zaczerwienienie, którym może towarzyszyć ból.
Jak się przygotować?
Na około dwa tygodnie przed badaniem nie należy wycinać skórek przy paznokciach. Manicure utrudnia przeprowadzenie badania, jednak zwykły lakier można usunąć dzień przed badaniem. Natomiast hybrydy powinny być usunięte przynajmniej dwa tygodnie wcześniej.
Przyjdź do przychodni z 10-15 minut przed badaniem, szczególnie w okresie zimowym, tak by naczynia zaaklimatyzowały się do temperatury pokojowej.
3-4 godziny przed badaniem nie pij kawy oraz nie pal papierosów.